Moda Nedir

İnsanlar var olduklarından bu güne beğenme ve beğendirme telaşı içerisindedir. Bulunduğu toplum içerisinde popüler olma yarışıdır aslında. Yaşa göre farklılık gösterir ancak her zaman bu durum vardır. Popüler olabilmek için onlarca yönteme başvurulur. Bu yöntemler insanın fizik yapısı, zekâsı ve becerisi ölçütünde farklılık gösterir. Toplumsal hayat içerisinde bazen kendi kararlarımızı ve değerlendirmelerine göre yaşarız bazen ise toplumun kabul etmiş olduğu genel yargılara göre yaşarız.

Ekonomik açıdan bakılırsa üretim sanayi daha çok kazanabilmek için bazı yöntemler geliştirmiştir. Çok kazanmanın standart yolları vardır. Bunlardan birisi de daha fazla satış yapılmasıdır. Daha fazla satıl için iki seçenek bulunur. Birincisi ürünün reklamının yapılması, ikincisi ise ihtiyaç yaratmadır. İhtiyaç reklam ile de yaratılabilir. Ancak en basit ve etkili yolu modadır.

Moda Nasıl Yapılır

Moda eskiden çok zordu ancak günümüzde çok kolay. İletişim çağında hemen her şey çok çabuk duyulup görülebilir. Üreticiler toplanarak kararlar alır ve renkler tespit edilir. Üretim de buna göre yapılır. Bu durum aslına bakılırsa bir anlamda tekelciliktir.

Modanın Bazı Tanımları;

1-      Elbise, etiket, davet ve diğerlerinin günlük alışkanlık ya da stili

2-      Tarz ve yol

3-      Herhangi bir kavramın yapısı

4-      Giyim ve davranış gibi özellikle seçkin ya da seçkin olabilmek için yapılan geleneksel kullanım

Dünya Moda Başkentleri

Dünya üzerinde moda başkenti sayılabilecek belli başlı kentler vardır. Bu kentler New York, Milano, Paris ve Londra’ dır. Modanın kalbi bu şehirlerde atar. Moda haftaları, defileleri, moda günleri ve fuar gibi aktiviteler bu şehirlere başka bir hava verir. Bu tür etkinlikler ile ismini duyuran diğer şehirler ise Dubai, Berlin, Tokyo, Roma, Miami, Hong Kong, São Paulo, Sidney, Barcelona, Madrid, Viyana, Yeni Delhi ve Los Angeles’ dir.

Günümüzde moda denildiği zaman akla hep elbise ve kıyafet gelir. Moda aslına bakılırsa müzik, sanat, edebiyat, tiyatro ve yemeği içerisine alan önemli ve büyük bir kavramdır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.