MODA NEDEN DEĞİŞİR ?

MODA NEDEN DEĞİŞİR Moda nedir? Yalnızca kıyafet mi?

Moda; Türk Dil Kurumu sözlüğündeki tanımına göre;

Değişiklik gereksinimi ya da süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik. Belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük olarak tanımlanmaktadır. 

Dünya’da moda başkentleri sayılan belli kentler vardır. Bu kentler New York, Milano, Paris, Londra’dır. Modanın kalbi bu şehirlerde atar. Günümüzde moda dediğimizde akla sadece kıyafet gelir fakat bir şehrin modası sadece kıyafet değildir moda her şeydir. Müzik, sanat, yemek, mimari..vs. modaya uyum sağlamak adına yapılan bilinçsizce alışverişlerde bizi çoğu zaman hüsrana uğratır. Fazla para vererek aldığımız her şey moda olmak zorunda değildir. Önemli olan esnekliktir, giydiğimiz kıyafet içerisinde rahat olmamızdır.

Gerçek şu ki moda üzerine çok konuşuluyor, para harcanıyor ve yatırılıyor. Eğer başarı sağlanırsa moda sektörü getirisi en büyük olan iş kolu. Neyse ki modacılar ve tasarımcılar yavaş yavaş farklı düşünmeye başladılar. En yeni modayı dayatmak yerine, imaj oluşturmak üzerine yoğunlaştılar. İmaj bugün modayla eş anlamlı düşündüğümüz bir kelime. Sezonun geçici heveslerinden yorgun düşen insanlar bu yeni düşünce akımını hoş karşılıyorlar.

Zaman aşımı ile değişime uğrayan modayı, yaşam aşamalarında tetikleyen güçleri ve kolektif geliştirilme türü büyüttü. Toplumun sürekli daha iyi, daha yeni ve daha güzele karşı olanı beklentileri üzerine tasarımcılar hep daha farklıyı üretme çabası içerisine girdiler. Bu nedenle dün moda olan şeylerin modası bugün çabucak , “modası geçti” veya “eskidi” olarak tabir edilmeye başlandı. Moda’nın bu hızlı değişimi iyi mi oldu diye düşünürsek; bakış açısına göre değişkenlik gösterebilir. Bir sezon önce dünya paralar vererek aldığınız kıyafetleri sezon bittiğinde dolapların en altına kaldırmak modayı sürekli takip ederek uyum sağlamak isteyenler için zor olasa gerek

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.