Moda

MODA NEDİR?

                Günümüzde gerek erkekler gerekse bayanlar moda ile ilgilenir. Moda, dönemin popüler giyim tercihleridir. Ya da diğer bir deyişle moda insanların giyim tercihlerini belirleyen, mevsimlere göre değişkenlik gösteren bir şeydir. Modaya uygun ya da modaya uygun değil dediğimiz birçok kıyafet de aslında dönemin popüler giyim tercihleri arasında olup olmadığı ile ilgilidir. İçinde bulunduğumuz 2000’li yıllarda insanlar dış görünümlerine daha fazla önem vermeye başlamıştır. Bu nedenle de moda günümüzde çok gelişmiş ve popüler bir duruma gelmiştir.

moda

moda

MODA NELERİ KAPSAR?

                Aslında modanın sınırlarını belirlemek oldukça zordur. Genel itibariyle moda, giydiğimiz kıyafetleri, kullandığımız kravat, saat, kol düğmesi, ayakkabı ve hatta çorap gibi aksesuarları da kapsar. Bu nedenle moda çok geniş bir yelpazede değerlendirilir ve gelişme gösterir. Günümüz moda sektöründe milyonlarca insan çalışır ve her döneme ve mevsime uygun popüler giyim tercihlerini belirlerler. İnsanlarda bu tercihler arasından beğenileri doğrultusunda sevdikleri kıyafetleri giyerek modaya uymuş olur.

                Bunların haricinde moda; tiyatro, sanat, müzik, sinema, yemek gibi kültür ve sanatla ilgili birçok şeyi de ilgilendirir. Modayı bu nedenle kesin sınırlarla belirleyemeyiz ve sadece giyimle bağdaştıramayız.  Örnek olarak popüler bir diziyi izlemek bir dönem için moda olabilir.

                Modanın sağladığı yararlardan en önemlisi ise bir toplumun beğeni ve zevklerini yansıtmasıdır. Öyle ki bir toplumu moda kapsamında değerlendirdiğinizde toplumun neleri giydiğini, neleri sevdiğini, neleri okuduğunu ve izlediğini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu nedenle moda birçok bilim ve kültür dalı içinde iyi bir referans noktasıdır. Modanın belirleyici olduğu bu özelliklere göre birçok bilgi edinebilir ve bu bilgileri araştırmalarda kullanabiliriz.

                Modanın tanımının ve özelliklerinin ardından sizlere moda için önemli ve popüler bir kaynak olan http://www.tutissima.com/ adlı internet sitesini tanıtmak istiyorum. Site, giyim olarak modayı incelemekte ve sizleri bilgilendirmektedir. Ücretsiz ve kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bu site ile modayı yakından takip edebilirsiniz. Ayrıca faydalı bilgi ve yazılarla da değişik kombinler yaparak fark yaratabilirsiniz. Modaya ilgi duyuyorsanız ya da bu konuda bir kaynak arıyorsanız belirttiğim bu site sizler için çok önemli bir yer olacaktır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.