KRAVATIN HAYATIMIZA GİRİŞİ

Kravatlar ilk kullanılmaya başlandığı günden buyana sürekli bir tartışma konusu olmuştur. Kravat takmam gerekli midir? Neden kravat takarız gibi birçok soru yıllarca sorulmuş fakat net bir cevap alınamamıştır. Uzun ve tartışmalı bir tarihe sahip olan kravat, bugün dünyada yaklaşık 650 milyon kişi tarafından kullanılıyor ve yılda 800 milyon kravat satıldığı biliniyor.

Medeniyet Yuları

Kravat ilk olarak 30 yıl savaşları sırasında Fransa kralı XIII. Louis için savaşan Hırvat askerlerin boyunlarına taktıkları atkı olarak karşımıza çıkar. 30 yıl savaşlarına giden Hırvat askerlerini uğurlayan eşleri, sevgilileri, anneleri başlarından çıkarttıkları atkıları, sevdikleri adamların boyunlarına bağlamış ve birer düğüm atmışlardı. Bir yandan evlerinden uzakta oldukları sürece bu atkıları her gördüklerinde kendilerini ve evlerini anımsamalarını istiyor bir yandan da attıkları özel düğümlerin erkeklerini kötülüklerden koruyacağına inanıyorlardı.

Hırvat askerlerin boyunlarında dikkatleri çeken atkılar Fransız modacılar tarafından ele alınarak kullanılmış ve zaman içeresinde değişime uğrayarak bugünkü bildiğimiz kravatlar meydana gelmiştir. Savaşa giden Hırvat erkeğinin boynuna eşarbını bağlayan Hırvat kadın ile sabah evden çıkarken eşinizin kravatınıza son bir biçim vermesi aslında ne kadarda birbirine benziyor.

1960 – 1970 yılları arasında kravatın otoriteyi ve baskıcı düzeni temsil ettiği gerekçesi ile yasaklanması istenmiştir. Bu olaylardan ciddi hasar görmesine rağmen kravat kullanımı 1980’lerden itibaren büyük bir artış göstermiştir.

Kravat bir erkeğin kartviziti gibidir. Bir erkeğin zevkini, giyim konusundaki bilgisini kravat seçimlerinden anlamak mümkündür. Doğru seçilmiş bir kravat, çok da iyi olmayan bir kıyafetin havasını bir anda değiştirebildiği gibi, kötü bir seçim de çok iyi bir kıyafetin tüm güzelliğini yok edebiliyor. Giyim dünyasında bir dev olan Vakko en kaliteli ve en özel Kravat koleksiyonu ile 2012’ye damgasını vuruyor. Vakko kravat modelleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için http://www.tutissima.com/kategori/kravat/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.