Hayatımızda Moda

Hayatımızda Moda

Moda, sadece giyim üzerine kurulu bir sektör değildir. Moda hayatımızda bulunan her şeyde vardır. Sanat dallarının tümünün bir modası vardır. Hatta yiyecek ve içeceklerde bile moda vardır. Aslında günümüz terimlerine indirgeyecek olursak trendi vardır.

moda1

Moda Neye Göre Oluşur

Modaya yön veren faktör tabiî ki tüketiciler. Tüketicilerin istekleri ve beğenileri doğrultusunda her yıl tasarımlar değişiyor. Yani hiçbir tasarımcı tüketicinin istemediği, beğenmediği bir şeyi moda haline getiremiyor.

Dünyada modanın öncülüğünü yapan kentler vardır. Bu kentlerde her yıl defileler, fuarlar, seminerler düzenlenerek dünyanın en ünlü modacılarının bir araya gelmesi sağlanır. Bu kentler Paris, Milano, New York ve Londra’dır.

İmaj yaratmak modanın en önemli unsurudur. Herhangi bir tasarımı gördüğünüzde tasarımcısını tahmin edebiliyorsanız gerçek bir imaj yaratmışsınızdır. Örneğin, Prada bir çanta gördüğünde tanımayacak ya da Burberry kumaşını görüp markayı anlamayacak ne kadın ne de erkek yoktur.

Adını tüm dünyaya kabul ettirmiş modacıların ürünlerini kullandığınız zaman şıklığınızı garanti etmiş olursunuz. Çünkü dünya modasını bu markalar yönlendiriyor ve onların tasarımlarını rüküş olarak değerlendirmek çoğu zaman neredeyse imkansız.

Bugün kimin ne giyindiği, modayı ne kadar takip ettiği yakından takip ediliyor. Moda eleştirmenlerinin yazdıkları köşe yazıları, bloglar, makaleler günümüzün en çok takip edilen yazıları arasında. Oyuncu, şarkıcı, sosyetik gibi topluma yön veren birçok tanınır kişinin kıyafet seçimleri gerek yazılı gerek televizyonlarda sözlü bir şekilde eleştiriliyor. En çok artı puan alan kişiler stil sahibi olarak ilan ediliyor ve tüm dünya onların neler giyindiğini, saçlarının ne şekilde olduğunu, ne tarz takılar takıp nasıl ayakkabılar seçtiğini takip ediyor. Son zamanların en gözde moda ikonları Jennifer Lawrence ve Kate Middleton tüm dünyanın göz hapsinde. Tasarımlarını sergilemek isteyen modacılar da onları giydirebilmek için adeta yarış halindeler.

Unutmayalım ki moda sadece trendleri giyebilmek değil, en yakışanı giyebilmektir. Size en yakışan parça sizin modanızdır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.