Erkek Gömleği Seçimi

Erkek gömleğinin, birçok erkek elbise kıyafeti gibi, bayan elbiselerine oranla çok çeşidi bulunmaz. Ancak yine de mağazalarda ya da internete bulunabilecek seçenekler sayesinde erkekler kendi tarzlarını yaratabilirler. Yalnızca kendinize ve bedene uygun olan gömleğin seçilmesi pek yeterli olmaz.

Takım Elbise İçin Gömlek Seçimi

Takım elbise için gömlek seçilirken genelde gömlek ve ceket uyumuna dikkat edilmelidir. Bunu sağlayabilmek için önce yakaların kontrol edilmesi gerekir. İyi bir gömlekte yakalar kravatlı ve açık kullanmada şekil değiştirmez, kırılma ve bükülme olmaz.

Takım elbiseyle gömleğin rengindeki kontrastı onarabileceğiniz yere göre belirleyin. Örneğin koyu gri renkli takım elbise içerisine beyaz gömlek akşam yemekler için idealdir. İşe gidilirken ve resim yerlerde giyilen takım elbiselere gömlek seçimi yapılırken, İtalyan ya da klasik yakalı, biritli ya da iğneli modeller seçilebilir.

 

Gömleklik Kumaşlar

Popin aslına bakılırsa ipek karışımı bir kumaş türüdür ancak modern poplin gömlekler yüzde 100 kotondan yapılmaktadır. Oxford gömlekten daha yumuşak, suni ipek tek hafif olduğu için poplin gömlekler en fazla tercih edilen modeller arasındadır. Yazlık poplin gömlekler daha hafif ve yarı transparan olmak ile beraber, kışlık poplinler daha kalındır. Gömlek kumaşı seçilirken birden çok alternatif söz konusudur. Kumaşların bazılarının bakım ve kullanımı oldukça zordur ancak pamuk erkek gömlekleri her zaman daha rahat olur ve vücudun içinde nefes almasına izin verir.

İpektense, doğada yer alan en güçlü lif olarak güzel erkek gömlekleri yapılır. İnsanları sıcak tutar, kumaş boyayı kolay kabul ettiği için dayanıklı ve güzel desenleri bulunur, cildi tahriş etmez ve oldukça yumuşaktır. Ancak sürekli kuru temizleme gerektirir ve diğer kumaşlar içinde en pahalı kumaş budur.

Bu nedenle erkekler şık giyinmeyi istediklerinde ipek gömleğin yerine yalnızca ipek kravat ile bu sağlanabilir. Bunların haricinde keten gömlekler hem görüntü hem de sağlık yönünden iyidir ancak sürekli ütü yapmayı gerektirir. Erkek gömlekleri için kullanılmakta olan diğer kumaşlarsa suni ipek, polyester ve dakrondur.

Bu tür kumalar diğerlerine oranla daha dayanıklı ve ucuz olsalar bile, vücut içinde hava almadığı için pek tercih edilmez.

Bir diğer tür erkek gömleği ise fitilli olanlardır. Bu tür gömleklerde kumaş yönünden poplin daha çoktur. Oxford’dan daha hafiftir. Genelde çapraz çizgileri vardır, hem ceket hem de günlük kullanma için idealdir.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.