Çanta Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çantalar sadece modayı yakalamak ya da şık görünmek için değil, hayatı kolaylaştırmak için de oldukça önemlidir. Bu yüzden çanta seçerken olduğu kadar kullanırken de dikkatli ve özenli olmak gerekiyor.Çok çeşitli malzemelerden yapılmış çantalar bulmak mümkün. Bu durumda çantanın hangi malzemeden ve nasıl üretilmiş olduğu dikkate alınarak kullanılmalıdır. Mesela bez bir çantanın çizilmesine karşı önlem almak mantıksız olur elbette, ancak bez çantaların rengini korumak, ipliğinin kaçmasını önlemek için önlemler alınabilir. Bez çantalar genellikle akan pilot kalemlerin, dökülen parfümlerin kurbanı olur. Delici-kesici ürünleri muhafaza etmekte kullanılırken zarar gördüğü de olur. Ancak farkında olmadan zarar gördüğü etken güneş ışığıdır.

çanta

çanta

Güneş ışığına fazla maruz kalan bez çantaların malzemesi zayıflar, yırtılması ve kopması an meselesi haline gelir. Ayrıca renginin de ağarmasına neden olur. Özellikle koyu renkli bez çantalarda çok sık yaşanan bir durumdur.Rugan çantaların bir yere sürtünmemesine dikkat edilmelidir. Kolay kolay sıvı geçirmez ama sert biz zeminde zarar gördüğü zaman çantayı tekrar kullanmak istemeyebilirsiniz. Suni deri ya da hakiki deri çantalar sıcak ve soğuktan etkilenebilir. Çatlamalar görülebilir. Parfüme ya da kolonya cinsi sıvılara maruz kaldığı zaman tekrar boyatmanızı gerektirecek hasarlara yol açabilir. Suyun bile leke bırakması mümkündür.

Deri çanta bakımı

Deri çantalar fiyat açısından da diğer çantalardan farklı olduğu için biraz daha özenli kullanmak istenir. En ufak bir hasar maddi olarak da zarara uğratabilir. Bu yüzden deri çantaların bakımı ihmal edilmemesi tavsiye edilir.Deri çantaların en iyi bakımı alındığı mağaza tarafından yapılır. Ya da deri çanta imalatı yapan yerler olabilir. Aylık ya da birkaç ayda bir bakım için gönderebilirsiniz. Ya da kendi bakımınızı yapabilirsiniz. Deri çantaların özellikle kış aylarında nemlendirici ile desteklenmesi gerekebilir.

çanta modeli

çanta modeli

Soğuk çantanın yüzeyinde çatlaklar oluşturur, tıpkı ayakkabının uğradığı zararı engellemek için boyadığınız gibi çantanın da nemlendirilmesinde fayda vardır. Ancak nemlendirici miktarını dengeli tutmak gerekir.Deri çantanın rengi zamanla açıldıysa boyatılabilir. Derilerin renkleri zaten boyanarak oluşturulduğu için istenilen renge boyatılabilir.Deri çantanın üzerine su dökülmesi durumunda hafif nemli ya da kuru bir bezle su kalmayana dek dikkatle silinmesi önerilir. Asit ya da kimyasal içerek sıvılardan uzak tutulmalıdır.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.