Çantaların Evrimi

Çantaların Evrimi

Çantaİlk başta, insanın üzerinde gerekli eşyalarını taşıyabilmesi için icat edilen çanta, zaman içerisinde kullanım amacı değiştirilmiş bir icattır. Günümüzde özellikle kadınlar için çanta, bir aksesuar, şıklığın tamamlayıcısı, kişiliğin yansıtıcısı gibi anlamlar taşımaktadır. İçerisine gerekli eşyaların konduğu araç işlevi ikinci plana atılmıştır. Bu yüzden çanta üreticileri de, çağa ayak uydurup; çantaları işlevsellikten çok tasarımlarına göre üretmeye başlamışlardır. Bundan pek kimsenin rahatsız olduğu da görünmüyor.

 Çanta Çeşitleri

Her koşula ayak uyduran yahut kendine uyacak koşullar uyduran insanoğlu, işlevinden sıkıldığı bir eşyasına çok kolaylıkla yeni bir işlev yaratabilir ve geri kalan hayatı bu yeni işlev ile devam eder. Ayakkabıların da bu değişimden nasiplerini aldıkları doğrudur. Aynen çanta gibi ayakkabı da zaman içerisinde ilk işlevini yitirmiş; ayağı koruması gereken bir giysi iken renginin elbisemize uymasının gerektiği, yeni modeli çıktığında eskisini bir köşeye atmamızın elzem olduğu bir tasarım ürününe dönüşmüştür. Tabii ki bundan da pek rahatsız olan olmayacaktır. Hangimiz eşek kıllarından yapıldığını bildiğimiz ve dışarıdan bakıldığında çalı süpürgesine benzeyen, ama ayağımızı yağmurdan, kardan, çamurdan koruyan bir ayakkabı giymek isteriz ki?

Çanta, evrimini bugüne kadar tamamladıktan sonra kendi içinde de türlere ayrılmıştır tabii. Meselâ gece çantasıyla günlük çanta bir değildir. Yahut plajda farklı, piknikte farklı, okulda farklı bir çanta kullanırız. Üreticiler de bunun farkında, hatta bu farklılıkları bizzat üreticilerin kendilerinin yarattıkları da söylenilir; çünkü tek bir ürünün satılmasındansa birçok ürünün satılması daha kolaydır. Olasılık artar. Alanın da verenin de razı olduğu bu gibi durumlarda, iki tarafın da isteği göz önünde tutulur. Bu sayede bu alış verişten her iki taraf da kârlı çıkar.

Çanta, gerek hayatımızda gerekse dolaplarımızda kapladığı yer itibariyle gün geçtikçe daha da çok hayatımızın bir parçası oluyor ve çantasız dışarı çıkamayan insanların nüfusu günden güne artıyor. Şapkalar, takılar, makyaj ürünleri gibi; çantalar da cicili biçili, renkli modelleriyle günden güne ilgimizi daha fazla çekiyorlar. “Ben çantaya para vermem.” Diyebilirsiniz, ama http://www.tutissima.com/kategori/canta/  adresinde gördüğünüzde, ona illâki tıklayacağınızı çok iyi biliyorsunuz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.