Ayakkabı Ve Erkek Bot Yapımı

Erkek Bot

İlk çağlardan itibaren, insanların ayaklarını dış etkenlerden koruma amaçlı ayaklarına sardıkları bez ve deri gibi parçalardan altına tahta gibi malzemelerin birleştirilmesi ile tarihi gelişimini sürdürmekte olan ayakkabı, günümüzde büyük bir endüstri ve sanat halini almıştır. Kendi içinde birçok türü bulunan ayakkabı kavramı, erkek ayakkabısı, kadın ayakkabısı, çocuk ayakkabısı, topuklu, topuksuz, erkek çizme kadın çizme, erkek bot, kadın bot gibi birçok çeşidi kapsamaktadır.

Günümüzde nerde ise tamamı makineler tarafından üretilmekte olan ayakkabı seri olarak üretilmenin yanı sıra özel tasarımcılar tarafından tek ya da az sayıda da üretilebilmektedir. Ayakkabı sanayinde makine kullanımı yaygın olmakla birlikte birçok noktada insan gücüne de ihtiyaç duyulmaktadır.

Erkek Bot

Erkek Bot

Ayakkabı Ve Erkek Bot Yapımı

Ayakkabı ya da erkek bot yapmak için, önce sol ve sağ ayak modeli, sonra da bunların tahta kalıpları yapılmaktadır. Ayakkabı üretimi genellikle sekiz aşamada gerçekleşir. Hayvan derisi, kumaş ya da yapay deriden, ayakkabının sayası ve astarı uygun biçimde kesilerek işe başlanır. Sayayı oluşturan parçalar ile astar birbirine dikilir. Ayakkabının burnuna sertlik veren parça ile topuğa konulan yumuşak parça da dikilir. Bağcık delikleri bu aşamada açılır ve ayakkabının iç yüzeyine numara ve model kabartmaları yapılır. İç ve dış taban parçaları ile topuklar hazırlanır. Bunlar genellikle kösele, kauçuk ve bunların bileşimi ya da öteki yapay malzemeler ile yapılır. Topuk kısmı tahta da olabilir. Parçaların eklenmesiyle meydana gelen saya, kalıbın üzerine gerilerek iç tabana dikilir ya da çivilerle tutturularak kalıplanır.  Saya ve iç taban, kalıcı biçimini alıncaya kadar kalıpta tutulur. Tabanlama sırasında dış taban sayayla birleştirilir. Bu işlem dikerek, yapıştırarak, çivileyerek ya da bunlardan birkaçının birden uygulanması ile yapılmaktadır.

1953’te geliştirilen bir işlemle kauçuk, polivinil klorür (PVC) ve poliüretan tabanlar kalıp-baskı yöntemiyle biçimlendirilerek ayakkabının ya da erkek bot üst bölümüne tek bir işlemde yapıştırılır. Topuklama aşamasında topuk ayakkabının tabanıyla birleştirilir ve son biçimi verilir. Ayakkabı bitirme, cilalama, ayakkabıyı kalıptan çıkarma, topuk ve taban yastıklarının yerleştirilmesi işlemlerinin hepsini kapsar. Ayakkabıya son biçimini vermek için bağcıklar, fiyonk, toka gibi parçalar yerleştirilir.

Daha fazla bilgi için: http://www.arow.com.tr/erkek-kislik-bot-modelleri.html

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.