Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı, insanların gerçek ve temel ihtiyaçları sonucunda üretilmiştir.Ayakkabı tasarımı da; koruma sağlama, dayanıklılık ve şıklık gibi ihtiyaç duyulan birçok durum göz önüne alınarak yapılmaktadır. Ayakkabı seçilirken, ihtiyaçların net bir şekilde tespit edilmeli, kullanılan malzemeler ve modeller yönünden birçok ayakkabı içinde en uygunu seçilmesi gerekir. Ayak sağlığı sorunlarını en aza indirebilmenin en güzel yolu sağlıklı ayakkabılardan geçmektedir. Günlük hayatta, yüzlerce tonluk basınca maruz kalan ayakların, incinme ve sakatlanmaya el verişli olan ilk organdır. Bu yüzden doğru ayakkabı seçimi büyük önem taşır.

Çocukların, erkek ve kadınların ayakkabı ihtiyaçlarının farkı olabileceği gibi, farklı meslekleri yapan kişiler de farklı özellikte ayakkabılara gerek duyarlar. Doğru ayakkabı seçiminin yapılması için ortopedi doktorlarına başvurulup yardım alınabilir.

Kadın Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş gücünün büyük bir bölümünü yaratan kadınlar, iş yaşamı içinde giymek zorunda bırakılmış oldukları ayakkabılar yüzünden ayak sağlığı ile alakalı sorunları en fazla yaşayan bölümdür. Bu problemlerin bazıları yüksek topuklu ayakkabı kullanımı sonucunda oluşur. Ortopedi doktorları, bu tarz ayakkabıları sağlıksız olarak tarif eder ve bu tür ayakkabıların, ayak sağlığı sorunlarına yol açtıklarını söylerler.

Yüksek topuklu ayakkabıların giyilme süresini azaltmakta; topuksuz ayakkabı ve terlik giymekte ya da topuk yüksekliği çeşitlerinden faydalanmakta yarar vardır. Performans ve konfor, moda akımı ile bütünleşebilen hafif bir takım ayakkabılar vardır.

Erkek Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkekler için en ideal ayakkabı türü; Oxford türü, makosenler, loferlar ve alçak botlardır. Erkeklerde iş yaşamı ve özel aktiviteler için, etkinliğe göre ayakkabı çeşitleri almaları gerekir. Vakitlerinin büyük bir bölümünü ayakta geçirmekte olanlar için yastık tabanı olan ayakkabılar oldukça uygundur. Yoğun sanayi içerisinde çalışanlar ayaklarını korumaları gerekir. Bunun için yapılan güvenlik ayakkabısı ve botları ayak sakatlanmasını önler.

Ayakkabı Alırken Şunlara Dikkat Edin;

  1. Ayakkabı numarası ayakta iken ölçtürmek gerekir.
  2. Ayakkabıları iki ayakta da deneyerek mağaza içerisinde yürüyün.
  3. Büyük ayağa göre ayakkabı alın. Sol ve sağ ayak numarası nadiren birbirini tutar.
  4. Astar kullanımı yapılmayan modeller daha yumuşak ve rahattır, ancak bazen ayağı ilk kullanımda boyayabilir.
  5. Ayakkabının ayağa oturmasını beklemeyin, ayakkabıyı giydiğiniz zaman rahat olması gerekir.
Kaynak: http://shop.v2kdesigners.com.tr

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.